”Piepildiet manu prieku, būdami vienprātībā, kopīgā mīlestībā, vienoti dvēselē un domās; neko nedariet sāncensības vai tukšas slavas dēļ, bet pazemībā vērtējiet cits citu augstāk par sevi.” Filipiešiem 2:2-3
“Komanda” atšķiras no “cilvēku grupas, kas kaut ko dara kopā”, lai gan dažkārt mēs “grupu” kļūdaini dēvējam par “komandu”. Gan grupai, gan komandai ir jābūt kaut kam, kas tās vieno: grupai tā, iespējams, ir kopīga interese; komandai tas ir kopīgs mērķis un apņemšanās. Grupā var būt cilvēki ar individuālistisku domāšanas veidu – viņi tur ir galvenokārt sevis un sava labuma dēļ. Īsta komanda nevar darboties šādā veidā. Līdzīgi kā Pāvils ir teicis Vēstulē filipiešiem 2:2-3, pastāv vai nu nepareiza komandas attieksme (savtīgas ambīcijas, iedomība) vai arī vēlama (pazemība, vienotība).
“Labas komandas kļūst par lieliskām tad, kad tās dalībnieki viens otram uzticas pietiekami, lai atteiktos no sava “Es” par labu “Mēs”.” – Fils Džeksons, Čikāgas Bulls
Grupu var izveidot ātri, bet, lai tā kļūtu par komandu, ir nepieciešams laiks. Tas var prasīt vēl vairāk laika, ja mēs nesaprotam atšķirību starp “grupu” un “komandu” vai ja neesam pārliecināti par to, KĀ IZVEIDOT KOMANDU vai Kā par tādu KĻŪT.
Pats Kungs Jēzus Kristus izveidoja dažādas komandas. Mēs redzam “Divpadsmit” Lūkas evaņģēlija 9:1-2 un “Septiņdesmit” Lūkas evaņģēlija 10:1-2. Viņš pavadīja laiku kopā ar viņiem, mācīja un sagatavoja viņus, un Viņš deva viņiem iespējas augt un darboties. Jēzus komandas piedalījās Viņa Valstības darbā un palīdzēja Viņam veidot Draudzi – gan pirms Viņa krustā sišanas, gan pēc Viņa augšāmcelšanās. Apustuļu darbu 6:1-7 mēs redzam to, kā veidojas jaunas komandas, lai palīdzētu rūpēties par augošo Draudzi.
Tad, kad mēs saprotam, ka mums ir jāstrādā komandās, tad mums ir sev jāuzdod jautājums: vai mums ir “komandas” domāšanas veids?
“Individuāli spēlētāji spēlē spēli, bet komandas uzvar čempionātos.” – Džons Maksvels
Grupa parasti var kaut ko paveikt, tomēr tai bieži vien trūkst pietiekamas perspektīvu un spēju daudzveidības, lai to paveiktu patiešām labi ilgākā laika posmā. Saistību trūkuma un ātras mainības dēļ grupas var ātri mainīties vai izjukt. Grupai bieži pietrūkst neatlaidības un ilgtspējas, kas raksturīga komandām. Ja vēlamies aiziet līdz galam un turpināt pilnveidoties, tad mums ir nepieciešamas komandas.
“Patiesība ir tāda, ka lielisku sasniegumu pamatā ir komandas darbs.” – Džons Maksvels
“Grupas” pārvēršana par “komandu” ir mērķtiecīgs process, kurā komandas vadītājs īsteno noteiktus soļus, ko tālāk nodod komandai. Komanda nav vienkārši nejauši cilvēki, kas pie kaut kā strādā; tā ir daudz mērķtiecīgāka un stratēģiskāka. Labi vadītāji komplektē savu komandu(-as) ar nepieciešamajām prasmēm, spējām un stiprajām pusēm, lai ilgākā laika posmā paveiktu vairāk; šī daudzveidība palielina ilgtspēju. Pāvils arī Timotejam teica, lai viņš “nodot tālāk uzticamiem vīriem” – runa nav tikai par vēlmi vai dedzību kaut ko īstenot; ir jābūt uzticībai un apņēmībai. Komanda vēlas virzīties tālāk, mācīties un augt kopā un darboties vienotībā. Komanda aizstāv viens otru un komandas vadītāju.
Lai uzzinātu vairāk par to, kā kļūt par komandu, un noskatītos videoklipu, apskatiet pilnu blogu The Church Building System tīmekļa vietnē: https://www.thechurchbuildingsystem.com/post/the-importance-of-becoming-a-team
Vadītprasmes un komandu veidošanas principi
Šajā kursā tiek skaidrots, kā praktiski pielietot vadības principus, kā veidot un attīstīt komandas un kā efektīvi strukturēt organizāciju.
Uzzini vairāk par Bībeles skolu Latvijā!