Vai kāds jums kādreiz ir jautājis, kāda ir jūsu mīļākā dziesma? Man būtu grūti sašaurināt savu izvēli līdz vienai, bet ir kāds Bībeles varonis, kurš viegli varētu nosaukt savu mīļāko dziesmu. Ķēniņš Salamans bija pazīstams kā ražīgs dziesmu autors, taču tikai viena no viņa dziesmām sākās šādi: “Dziesmu dziesma, kas ir Salamanam”. Tā ir ne vien visu dziesmu dziesma, bet arī daļa no Svētajiem Rakstiem! Un tā kā tā ir Svētie Raksti, mēs varam būt pārliecināti, ka šī grāmata, Salamana Dziesmu dziesma, ir Dieva iedvesta un mums noderīga.
Salamana Dziesmu dziesmā, vienā no Bībeles gudrības grāmatām, ir skaisti aprakstītas laulības attiecības starp pazemīgu vīna dārza jaunavu un viņas mīļāko, ķēnišķīgu līgavaini. Gadsimtu gaitā Bībeles pētniekiem ir bijuši dažādi viedokļi par to, kā interpretēt šo grāmatu. Vai šī dziesma ir simboliska ilustrācija (alegorija) attiecībām starp Kungu Jēzu un Viņa līgavu Draudzi? Vai arī tā ir burtisks, bet poētisks romantisku laulības attiecību attēlojums starp vīrieti un sievieti? Vai arī … tas varētu būt abējādi?
Viscaur Svētajos Rakstos Dievs ir izmantojis laulības attiecības kā galveno piemēru Savām attiecībām ar Savu tautu. Vecajā Derībā Dievs sevi sauca par Izraēla vīru un pielīdzināja Izraēla elkdievību laulības pārkāpšanai. Šo tēmu pārņēma pravieši un pārnesa uz Jauno Derību. Otrajā vēstulē korintiešiem 11:2 Pāvils apraksta Kristus attiecības ar Korintas draudzi laulības terminos: “Es degu par jums ar dievišķu dedzību, jo esmu jūs saderinājis ar vienīgo vīru – Kristu, lai vestu jūs viņa priekšā kā šķīstu jaunavu. “ Vēstulē efeziešiem 5:22-33 Pāvils izmanto Kristus attiecības ar Draudzi kā piemēru, kam mums būtu jāseko laulībā.
Šīs spēcīgās Svēto Rakstu asociācijas nostiprina domu, ka Salamana Dziesmu dziesmā mums būs noderīgas pamācības gan par cilvēciskajām attiecībām laulībā, gan par garīgajām attiecībām Kristus savienībā ar Draudzi. Paturot to prātā, nedaudz iedziļināsimies Dziesmu dziesmā.
Visā Dziesmas tekstā mēs dzirdam gan līgavas, gan līgavaiņa teiktos vārdus. Viņa vārdi galvenokārt ir mīlestības izpausme pret savu līgavu, bet tieši viņas balss ir tā, kas mūs vada cauri stāsta vēstījumam. Viņa sāk Dziesmu, paužot ilgas pēc ķēniņa mīlestības, bet vienlaikus arī apmulsumu par savu nekopto izskatu. Vēlāk Dziesmas tekstā šī pati sieviete ir tik dramatiski pārvērtusies, ka viņas apbrīnotāji par viņu izsakās šādi: “Kura ir tā, kas raugās lejup kā ausma, skaista kā mēnesnīca, šķīsta kā saule, barga kā karogoti pulki?” (6:10).
Kā šī sieviete mainījās no nekoptas vīna dārza strādnieces līdz krāšņai augstdzimušai daiļavai? Kā mēs maināmies no mirušiem savos pārkāpumos un grēkos uz sēdošiem kopā ar Kristu Debesīs? Mēs zinām, ka mūsu garīgās pārvērtības neiesākas ar mums; tās sākas ar Kungu, mūsu Līgavaini. Viņš mūs mīlēja, meklēja mūs un nomira par mums, lai mēs mūžīgi būtu vienoti ar Viņu. Mums, Līgavai, ir jāpieņem Viņa uzaicinājums, jāpakļaujas Viņa gribai un jāļauj Viņa mīlestībai veikt savu pārveidojošo darbu.
Salamana Dziesmu dziesmā vairākkārt atkārtotais līgavas sacītais sniedz ieskatu sirds pārvērtībās, ko viņa piedzīvoja, atbildot uz sava līgavaiņa mīlestību. Ievērojiet nelielas, bet nozīmīgas izmaiņas katrā frāzē:
Sākumā līgavas galvenā prioritāte ir tā, ka viņš pieder viņai. Vēlāk, pēc tam, kad viņa ir pieaugusi izpratnē par līgavaiņa absolūto piedošanu un nemirstīgo mīlestību, viņa pārceļ prioritātes, uzskatot to, kas pieder viņam, par svarīgāku par to, kas pieder viņai. Trešajā frāzē viņa ir izdzēsusi jebkādu atsauci uz to, kas pieder viņai. Viņas prioritāte un mērķis ir kļuvuši saistīti tikai ar viņas piederību Viņam.
Tas ir brīnišķīgs attēls tam, kā mēs kā ticīgie piedzīvojam nobriešanas procesu. Augot izpratnē par Kunga mīlestību uz mums, mēs atrodam savu piederību, savu mērķi un savu prieku! Pateicoties ciešai sadraudzībai ar Kungu un arvien lielākai padevībai Viņa gribai (tam, ko Viņš vēlas attiecībā uz mums), mēs, tāpat kā līgava, varam arvien vairāk un vairāk pārveidoties Tā līdzībā, kas mūs mīl. Mēs mīlam, jo Viņš pirmais mūs mīlēja.
RHEMA Bībeles koledžas mācību piekšmets: Gudrības grāmatas
Šajā mācību priekšmetā tiek pētītas Gudrības grāmatas. Studenti aplūkos Salamana pamācībās ietvertās praktiskās dzīves mācības, Ījaba un Salamana Mācītāja grāmatu teoloģiskos jautājumus un Salamana Dziesmu dziesmā ietvertās mīlestības poētiskās izpausmes.
Pilnu rakstu lasiet šeit:
Uzzini vairāk par Bībeles skolu Latvijā